Temmuz 31, 2022

Hareketli Mimari Sistemlerin Yapı ve Tasarıma Etkileri

Yapı mimarisi ve dış mekan mimarisi birbirinden farklı olsa da, hepsinin ortak özelliği ilgi çekmesi ve olumlu/olumsuz hava koşullarına karşı dayanıklı sistemlerle lüks ve konforun sağlanabiliyor olmasıdır. İnsanlar şehirlerdeki yapılaşmalarını sağlarken (bizce) bir konuyu atlamışlardır. Kendilerini duvarların arasına hapsederek bu şekilde yaşamanın kolay olduğunu düşünmüşlerdir. Halbuki Dünya her an dönmeye devam ederken, insan doğanın bir parçasıyken, tüm bunlardan soyutlanarak yaşamamak lazım.

Manzaranız olsun veya olmasın, çevreyle bütünleşerek pozitif enerjiye adapte olabilmek her insanın yapabileceği en kolay unsurlardan biri. Hareketli mimari sistemler işte size bu ayrıcalığı sunuyor. Biz istanbulaluminyum.com olarak sektörel deneyim ve tecrübelerimizle size yalıtım ve dayanıklılık açısından en iyi hareketli mimari sistemlerini kuran firmaların başında geliyoruz.

Her insan özeldir ve kendini ayrıcalıklı hissetmesi de bir o kadar ki ihtiyacıdır. Sahip olduğunuz mekan, konut vs.. ne olursa olsun günümüz teknolojilerini kullanarak çok daha farklı bir ruha sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Mesela…

Bir mekan sahibisiniz ve müşterilerinize sunabileceğiniz pek çok detay var. Bu detayların tasarım ve mimari sistemlerle bütünleşmesiyle ortaya çıkan etki kusursuz hale gelmeye başlıyor. Mekanınızda hareketli mimari sistemler kullandığınızda müşterileriniz, misafirleriniz ortamın büyüsüne odaklanarak daha mutlu ve pozitif olacaklardır. Bunu yalnızca görsel hafıza deneyimi olarak “tasarım” bazında düşünmemelisiniz, maliyet çerçevesinde düşünüldüğünde ısı yalıtımı bazında tasarruf sağlayacak hem de kendi kendini bu şekilde amorti denen mimari sisteme sahip olmuş olacaksınız.

Restaurant, bar, cafe, villa vb. bireysel olarak kullanılan veya ticari faaliyetlerde bulunan mekanlarda kullanılmakta olan Hareketli Mimari Sistemleri yakından tanımanızı istiyoruz.

1) Hareketli Çatı Mimarisi

Mekan tavanları müşterilerin ilgisini çekebilecek bir faktör. Bunun yanı sıra tavanlardaki cam yapı – pencereler her zaman odaklanma noktası olarak da düşünülebilir. Hareketli çatı mimarisi sistemleriyle mekanın tavan bölümü yarı açılabilir – tam açılabilir şekilde ayarlanabilmektedir. Bu sayede müşterileriniz iklim koşullarının durumuna göre açık havada veya havadar ortama sahip mekanınızda zamanlarını geçirebilmekteler.

Bilinen çatı mimarilerini düşündüğümüzde, normal ve hep aynı kalan, mekanın dışıyla iletişimi sınırlı tutan bir yapıdır aslına bakarsak. Hareketli çatı mimarisi insan etkileşimini pozitif yönde artırmakla beraber mekanın dokusunu ve enerjisini artırmaktadır. Çünkü hareketli çatı mimarisi tercih edildiğinde her şey  tek dokunuşla değişen bir duruma gelecek. Otomatik sistem motor kontrolü sayesinde kolaylıkla yönetebilirsiniz.

Kar yağdığında veya yağmur yağdığı zamanlarda, güneşli havalarda hareketli çatı sistemi kullanarak müşterilerinizin estetik görünüm ve mekanın çekiciliğinden etkilenebileceğini unutmamalısınız.

2) Kış Bahçesi (Sunroom) Sistemleri

Ev, yazlık, villa, ofis, restaurant, cafe… kısacası kullanabildiğiniz veya vakit geçirebileceğiniz bu tür mekanlarda kış bahçesi sunroom sistemlerine sahip olabilirsiniz. Bu tarz mekanlar insanların en fazla konforu yaşayabildikleri, ortamın ferah ve pozitif dokusuyla gerçekten nefes aldıklarını anlayabilecekleri yer haline gelir. Örneğin karşılıklı iletişimde sohbet – muhabbet eşliğinde daha çok keyif alırsınız.

Hareketli mimari sistemlerin en önemli özelliği yani sunroom sistemleri 4 mevsimi yakından yaşayabilmenizi olanak tanıyor. Üretim tarzı bakımından düz, tek yön eğim, beşik çatı vb. şekillerle mekana uygulanabilmektedir. Her insanın talebi farklı olabiliyor dilerseniz sabit, dilerseniz kumanda otomasyonu yaptırarak açılabilir kapanabilir tavan yaptırabilirsiniz.

Kış bahçesi sayfamıza göz atmak isteyebilirsiniz.

 3) Modern Bahçe Çit Sistemleri

Modern Bahçe çit sistemleri gerek bireysel yapıların gerekse de ticari faaliyet için kullanılan mekanların en çok tercih ettiği çit sistemlerinden biri. Çünkü tasarım yönünden yapının dokusuyla uyuşan ve tasarımı yenileyen bir görünüme sahiptir. Modern bahçe çit sistemleri sağlam ve dayanıklı profiller kullanılarak yapılmakta ve uzun yıllar tüm hava koşullarına karşı etkin testlerden geçirilmiş sistemlerdir.

Sahibi olduğunuz bir mekan veya konut varsa, özellikle de ev sahipleri bahçelerine çit sistemleri kurdurarak hem alanlarını kontrolünü sağlayabilirler hem de dış mekan tasarımı bakımından yüksek nitelikli görselliğe de sahip olurlar. Bu bakımdan incelendiğinde modern bahçe çit sistemleri her konutun veya yapı mimarisinin ihtiyacı olan unsur olarak durmaktadır.

4) Veranda Kapama Sistemleri

Veranda kapama sistemleri çok sayıda malzemenin birleşimiyle kurulmaktadır. Estetik görünüme ilgi duyan herkes, dayanıklılık ve uzun süreli kullanımı amaçlıyorsa veranda kapama sistemleri yaptırabilmektedir. Şeffaf, kapalı, bütünsel kurulum tarzlarıyla veranda kapama mimari cafe, restaurant, ev gibi yapılar mekanlar için kullanılmaktadır. Hal böyleyken veranda kapama sistemi yaptırmak isteyenler de ortamın daha karakterize ve şık görüntüsünü ortaya çıkarmak istiyor.

Teras bölümlerde kullanılan Veranda kapama sistemleri camlı modelle kurulmaktadır. Biz istanbulaluminyum.com olarak modern görünüm ile kullanımda kolaylığın birleştirilmesi ilkesini uygulamaktayız. Özel tasarımlar kullanarak tasarlanan veranda kapama sistemi özel uygulamalar sağlanarak yapım işlemleri gerçekleştirilir. Öncelikle mekan veya yapı ile ilgili keşif ve hesaplama işlemleri yapılır sonrasında ise üretim aşamasına geçilir.

5) Cafe Restaurant Kapama Sistemleri

Cafe veya Restaurantlarda müşterilerin – ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği unsur dekoratif görselliktir. Bir yemeğin veya bir içeceğin daha farklı konseptlere sahip mekanlarda yaratacağı hissiyat her zaman farklı olmuştur. O yüzden cafe restaurant kapama sistemleri mekanların öncelikli tercihleri arasındadır. Mekan’ın pozitif ruhunun çevresel etmenlerle birleşmesi ve soyutlanmaması oldukça önemlidir. Kapama sistemlerinin sağladığı kolaylık ve estetik görünümle bütünselliğin yaratılması her mekanın potansiyel müşterilerine karşı yaklaşımını da belirliyor.

Cafe Restaurant kapama sistemleriyle iklim koşullarına karşı dayanıklılık, sağlamlık ve kullanım özelliği bakımından avantajlıdır. Profesyonel olarak kurulumlarının yapılmasıyla iç mekan konforunun elde edilmesi sağlanır. Ayrıca Giyotin dikey otomatik cam, sürme sistem cam, hebeschiebe sürme cam sistemlerini de tercih edebilirsiniz.